برگزاری نخستین همایش ملی هنرو سلامت در دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

05142254170

نیشابور - فرحبش غربی - ستادشماره 2

رشته سینمای سلامت

رشته سینمای سلامت

امروزه با گسترش رسانه ها و ورود ساير وسايل ارتباطی در جوامع بشری مسائل اجتماعی جديد به وجودآمده است و هر روز بیش از پیش به اهمیت استفاده آنها در زندگی انسان ها افزوده می شود. با مراجعه به آمار و ارقام موجود درجهان می توان به اين واقعیت پی برد که رسانه های جمعی بخصوص تلويزيون بیشترين سهم را در گذراندن اوقات فراغت افراد دارند.

کارشناسان معتقدند فیلم و سینما به‌خوبی می‌تواند با ورود به عرصه سلامت و بویژه بعد روانی آن و توجه به پیش‌گیری از بیماری‌های روانی، در جهت سلامت جامعه نقشی جدی ایفا کند.

رشته سینمای سلامت یک دوره آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد می باشد که می تواند با آموزش وتربیت افراد علاقمند و مستعد در کشور و بویژه از میان فیلم نامه نویسان و کارگردانان افرادی را دانش آموخته نماید که بتوانند ضمن برخورداری از علم فیلم سازی تجارب ارزنده ای در زمینه ساخت فیلمهای سلامت محور در ابعاد جسمی روانی، اجتماعی و معنوی کسب نمایند. بدون شک تربیت این افراد می تواند گامی بلند در نیل به هدف ارتقاء سلامت جامعه باشد.

این افراد می توانند علاوه بر ساخت فیلم، سریال و پویا نمایی در حیطه بهداشت و درمان و بطور کلی در حوزه سلامت، مشاوران مجرب و موثقی برای ساخت اینگونه محصولات هنری باشند.

همچنین تولید فیلمهایی با پیامهای بهداشتی در زمینه پیشگیری از بیماریهای جسمی و حوادث، اختلالات روانی و آسیبهای اجتماعی مطمئنا هزینه های گزاف درمان و بازتوانی درآینده را کاهش خواهد داد.بویژه جهت نیل به هدف نهادینه نمودن فرهنگ سلامت و بخصوص از دوران کودکی، ساخت انیمیشن(پویا نمایی) با توجه تاثیر غیرقابل انکار این روش انتقال بر ناخوداگاه کودکان می توان به خوبی از آن استفاده ابزاری نمود.

علاوه بر این، ساخت فیلمها و نرم افزارهای آموزشی در حیطه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می تواند موجب ارتقاء کیفی آموزش به دانشجویان رشته های علوم پزشکی گردد.

نویسنده : ازاده تقوی راد تعداد بازدید : 387