05143306262 - 05143306261

نیشابور - شهرک باغچه بان-انتهای بلوار مقاومت-پردیس دانشگاه علوم پزشکی نیشابور-واحد هنروسلامت

 

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی، جلسه بررسی اساسنامه شبکه های ملی ماموریت های ویژه مناطق آمایشی در روز یکشنبه 3 ام آذر ماه 1398 با حضور معاون آموزشی دانشکده، مسئول اجرایی بسته های تحول و نوآوری در آموزش، دبیر کارگروه تخصصی توسعه دانش هنر و سلامت و مدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی در دفتر معاون محترم آموزشی برگزار شد. در این نشست علاوه بر بررسی اساسنامه شبکه های ملی ماموریتهای ویژه وزارت، هماهنگی با کلان منطقه در مورد چگونگی ارسال درخواست تاسیس شبکه و تصمیم گیری در خصوص ایجاد شبکه ملی ماموریت ویژه هنر و سلامت دانشگاه علوم پزشکی نیشابور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

صورتجلسه

اساسنامه شبکه های ملی ماموریت های ویژه

*اولین پانل همایش باعنوان فرهنگ وهنر درسلامت :

• اعضای محترم پنل :

1- جناب دکتر ایازی –معاون  محترم اجتماعی وزارت بهداشت

2- جناب اقای دکتر سریر رئیس محترم هیئات مدیر خانه موسیقی ایران وعضو شورای خانه هنرمندان ،

3- جناب اقای جوزانی عضو شورای فرهنگ وزارت بهداشت

4- جناب اقای مهندس رجبی معمار مدیعامل محترم خانه هنرمندان ایران

5- جناب اقای دکتر محموداسعدی دبیر محترم همایش ملی چهره های ماندگار کشور وعضو شورای فرهنگی هنروزارت بهداشت

  6- سرکار خانم زمانی عضو شورای فرهنگی وزارت بهداشت درمان واموزش پزشکی

بیانیه رسالت

مرکز تحقیقات هنر و سلامت یک مرکز زیرمجموعه معاونت تحقیقات و فناوری دانشکده علوم پزشکی نیشابور است که به ‌منظور ارتقای پژوهش‌های مرتبط با حوزه هنر و سلامت و مراقبت‌های جامع سلامت (در سطوح پیشگیری و درمان) در دانشکده علوم پزشکی نیشابور تشکیل شده است مهمترين رسالت این مرکز تحقیقات توسعه دانش هنر و سلامت از طریق انجام پژوهش هاي كاربردي- توسعه‌اي در حيطه هنر و سلامت می باشد

چشم انداز:

ایجاد مرکز علمی مرجع هنر وسلامت در کشور

  این مرکز در نظر دارد دریک دوره 5 ساله به عنوان قطب مرکز پژوهشی در کشور در زمینه هنر و سلامت تبدیل گردد و با انجام پژوهش‌های منطقه‌اي و ملي، هم راستا با سیاست‌های کلان نظام سلامت و با تلفيق پژوهش در امر آموزش و مديريت سلامت جامعه ضمن بالا بردن سهم كشورمان در توليد علم، پژوهش را در خدمت گسترش عدالت در سلامت و ايجاد فرصت‌هاي منصفانه براي ارتقاي سلامت همه مردم قرار دهد. این مرکز با بکارگیری نیروهای متخصص در راستای ارتقای سطح سلامت و گسترش علم و فناوری با فراهم آوردن امکانات کافی، شرایط انجام مطالعات تحقیقاتی اساتید و دانشجویان در جهت پیش­آگهی، پیشگیری و درمان را مهیا ساخته و در نظر دارد با اتصال به مراکز علمی معتبر داخلی و خارجی خاستگاه پژوهش های بنیادی و کاربردی در زمینه هنر و سلامت تبدیل گردد و در چشم انداز استمرار رشد و پويايي خود، به عنوان يك مركز تحقيقاتي فعال و پيشرو در کشور مطرح خواهد گرديد

ما متعهديم بستر پژوهشي مناسبی را در محيطي صميمي با اتكا بر نيروي انساني كارآمد، ارتباط با ساير مراكز علمي، جذب اعتبارات منابع بالقوه درون و برون بخشي به ويژه مشاركت جامعه، فراهم آوريم.

مدیر مسئولمدیر مسئولمدیر مسئولمدیر مسئول

هنر چشمه جوشنده ای است که هماره می جوشد و کام تشنگان زیبایی را سیراب می کند. هنر جوش و خروش بوجود می آورد انگیزه حیات می دهد، بالنده و پویا است.هنر بمانند هوا است. سیال، زندگی بخش و بیصدا . آرام از حواس انسان می گذرد وبدون مقاومت ذهن را تسخیر و افسون خود می کند وآنگاه بدون کوچکترین چالشی در ناخودآگاه انسان می خلد و می تند. افکار، رفتار و گفتار انسان را تحت تاثیر خود قرار می دهد و بمانند فرمانروایی مقتدراما مهربان  و عادل بر سرزمین روح انسان حکومت می کند.کیمیایی است که اگرآنطور که باید شناخته شود و بکار آید تاج سلامت را سراسر زرین خواهد نمود.

     دانشکده علوم پزشکی  نیشابور پس از برگزاری بسیار موفق نخستین جشنواره فیلم و عکس سلامت کشوردر تابستان 1394،  به ابتکار ریاست دانشکده، پیشنهاد راه اندازی مرکزی جامع در زمینه کاربرد هنر در سلامت را ارائه نمود. در ابتداموضوع با اشخاص خبره و کارشناس در منطقه و وزارت  متبوع در میان گذاشته شد و مورد استقبال قرار گرفت . سپس با برگزاری چندین جلسه کارشناسی با متخصصین حوزه هنر دانشگاه  نیشابور، جوانب مختلف این ایده مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و آماده طرح در سطح وزارت شد. در این رابطه مکاتبات لازم با وزیر محترم بهداشت و درمان صورت گرفت و با نظر موافق، نامه به شورای گسترش ارجاع داده شد و با موافقت ضمنی شورای گسترش، رایزنی­های مختلف به منظور توسعه دانش هنر و سلامت آغاز شد. پس از آن ، نشست تخصصی با فرهنگستان علوم پزشکی برگزار گردید. در این نشست، پس از طرح موضوع ، راهکارهایی برای رسیدن به هدف موردنظر مطرح شد که این راهکارها در جلسات تخصصی داخل و خارج سازمانی به ویژه با اعضای هیات علمی دانشکده نیشابور به مشورت گذاشته شد. در پی این اقدامات ، این ایده به عنوان یکی از مأموریت های منطقه 9 در سند آمایش سرزمین ثبت و اعلام گردید و این مأموریت از طرف شورای آموزشی منطقه 9 به این دانشکده محول گردید.

در ابتدا راه اندازی چند رشته دانشگاهی با تلفیقی از هنر و سلامت در مقطع کارشناسی ارشد در دستور کار قرار گرفت و به دنبال ایجاد دبیرخانه راه اندازی دانشکده هنر و سلامت ،مراحل کار آغاز گردید. در وهله نخست، برنامه عملیاتی مدون جهت نیل به اهداف مورد نظر تنظیم گردید. در مراحل بعدی با انجام جلسات متعدد و فشرده تخصصی با صاحبنظران عرصه هنرو سلامت از دانشگاههای مختلف علوم پزشکی و هنراز جمله دانشکده هنر دانشگاه نیشابور، 4 رشته دانشگاهی پیشنهاد گردید و به طور اختصاصی ،تمرکز فعالیتها بر تنظیم کوریکولوم آموزشی رشته­ ها قرار گرفت. در حال حاضر مفتخریم اعلام نمائیم کوریکولوم آموزشی MPHهنر و سلامت با موفقیت تدوین گردیده و مراحل نهایی تصویب و صدور مجوز را می­گذراند.ضمناً بجز طراحی و تدوین سه رشته دیگر در مقطع کارشناسی ارشد شامل؛ "هنر درمانی"،"سینمای سلامت" و "پژوهش هنر و سلامت" که در حال حاضر مراحل تدوین را می گذرانند، در آغازسال 1397 شاهد برگزاری "همایش ملی هنر و سلامت" توسط دانشکده علوم پزشکی نیشابور خواهیم بود.

رسالت و چشم انداز

رسالت:توسعه دانش هنر و سلامت

چشم انداز: دانشکده علوم پزشکی نیشابور امیدوار است با حول و قوه الهی در یک دوره 3ساله به تحقق ایده راه اندازی مرکزی علمی پژوهشی درزمینه دانش هنر و سلامت جامه عمل پوشانده و دریک دوره 5 ساله به قطب علمی کشور در زمینه هنر و سلامت تبدیل شود .

اهداف کاربردی

 1. افزایش ارتقاءسلامت جامعه(جسمی ،روحی وروانی) از طریق فعالیت­های هنری با تکیه بر آموزش­های فردی،گروهی واجتماعی ونیز یادگیری فعال افراد جامعه در زمینه بهداشت ومشکلات وخطرات بهداشت ودرمان.
 2. گسترش هنردرسطح جامعه و ایجاد فضایی شاد وخلاقانه درسطح جامعه برای تولید محصولات هنری امید بخش و پیام رسان.
 3. ایجاد بستری جهت افزایش خلاقیت و نیز تولید کسب وکار خصوصی برای تهیه وتدوین تولیدات هنری مرتبط با سلامت .
 4. استفاده از هنر در آموزش، به ویژه توانمندیهای ذهنی و مهارتهای حرفه­ای.
 5. ایجاد حساسیت و انگیزه در مددجویان و خانواده ها جهت افزایش آگاهیهای بهداشتی.
 6. انجام پیشگیری اولیه با استفاده از هنر و کاهش هزینه­ها.
 7. ایجاد ارتباط با هنرمندان و درگیر نمودن آنان در موضوعات بهداشتی درمانی و ایجاد فرصتهای شغلی.
 8. تربیت افراد توانمند در انجام تحقیقات در زمینه هنر و سلامت.
 9. تلطیف فضاهای پر تنش درمانی با انجام امور هنری.
 10. توانمند سازی افرادی جهت مشاوره در ساخت محصولات هنری با مضمون بهداشت و درمان.
 11. تغییر رفتارها، اصلاح باورها و نهادینه شدن رفتار­های مطلوب بهداشتی.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده از حضور کارگروه تخصصی توسعه دانش هنرو سلامت دانشکده در همایش کشوری آموزش پزشکی و جشنواره آموزشی شهید مطهری خبر داد.

دکتر اباصلت برجی در مصاحبه با خبرنگار وبدا گفت : هجدهمین همایش کشوری آموزش پزشکی و جشنواره آموزشی شهید مطهری با محور "تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، مبانی نظری و اقدامات عملی" 7 لغایت 9 اردیبهشت 96 با حضور دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید.

وی افزود : کارگروه تخصصی توسعه دانش هنرو سلامت دانشکده علوم پزشکی نیشابوربه عنوان ماموریت ویژه  دانشکده های منطقه 9 آمایشی نیز باحضور در پانل های تخصصی و برپائی نمایشگاه ، غرفه و ارائه تولیدات مرتبط با همایش در قالب فرایند هنردرمانی و محصولات آموزشی و اقدامات صورت گرفته در  واحد هنروسلامت در این همایش شرکت نمود.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده خاطر نشان کرد: دکترسیدحسن هاشمی وزیر بهداشت درمان وآموزش پزشکی به همراه دکترباقرلاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ودکتر شهرام یزدانی مدیر مرکز مطالعات وزارت بهداشت در حاشیه برگزاری جشنواره، از غرفه کارگروه تخصصی توسعه دانش هنرو سلامت دانشکد علوم پزشکی نیشابوربازدید نمودند.

درحاشیه بازدیددکتر شهرام یزدانی ضمن دریافت کتاب راهنمای توسعه دانش هنرو سلامت تهیه شده در کارگروه تخصصی توسعه دانش هنرو سلامت نیشابور به ماموریت ویژه دانشکده علوم پزشکی نیشابور تاکیید نموده وانرا فرصتی استثنایی جهت ارتقاء این دانشکده عنوان داشتند.

لازم بذکر است همایش کشوری آموزش پزشکی و جشنواره شهید مطهری مهمترین رویداد آموزش پزشکی کشور است که همه ساله جدیدترین نوآوری‌ها در این حوزه توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ارائه می‌شود.