05143306262 - 05143306261

نیشابور - شهرک باغچه بان-انتهای بلوار مقاومت-پردیس دانشگاه علوم پزشکی نیشابور-واحد هنروسلامت

روزهای کرونا، کاهش مراودات اجتماعی و نوعی از انزوا را به زندگی همه مردم در همه جای جهان تحمیل کرده‌است. انزوایی ناخواسته که باعث تغییر شکل زندگی و نوعی از خانه‌نشینی اجباری شده و توامان ترس‌ها، اضطراب‌ها و تشویش‌هایی را به افراد وارد ساخته است. این حجم از مواجهۀ ناگهانی با عامل خطر و از سوی دیگر کمرنگ شدن ارتباطات با دنیای پیرامون که همواره عاملی موثر در راستای سلامت روان تلقی می‌شود، سایۀ سنگین افسردگی را بر زندگی بسیاری از مردم انداخته است، موضوعی که این روزها جامعه‌شناسان و روانشناسان از آن صحبت کرده و توجه به آن را به عنوان موضوعی قابل تامل و هشداردهنده ضروری می‌دانند با توجه به موارد مذکور و در غیبت شیوه‌های معمول ارتقاء سلامت روان (گردش و تفریح، ارتباطات حضوری با دوستان و گروه‌های همسالان و....) توجه به فرهنگ و هنر یا آنچه به صورت خاص در هنردرمانی یافت می‌شود یکی از راه‌کارهایی است که متخصصان حوزه سلامت روان در روزهای اخیر به آن توصیه می‌کنند و معتقدند هنر به‌عنوان یک تکنیک تخصصی می‌تواند به افراد در برقراری ارتباط صحیح با طبیعت، با محیط و اطرافیانشان و در غلبه بر اضطراب، استرس، بیماری، کشف جنبه‌های مختلف شخصیت‌ و بسیاری دیگر از زمینه‌ها کمک رسانی کند که تحقیقات و پژوهش‌های متعدد در این زمینه این امر را اثبات کرده‌اند، بنابراین پیشنهاد می کنند که از این شیوه به‌ مثابه درمانی کم‌هزینه اما اثرگذار، بخصوص در ایام کرونا و در دوران پساکرونا (که احتمالاً تعداد مبتلایان به افسردگی بیشتر خواهد شد)، غفلت نشود.

 

 در این راستا هرچند شرایط خاص شیوع ویروس کرونا فرصت برگزاری برنامه‌های عرصه محور در هفته فرهنگی اصفهان را گرفته بود اما به همت هنرسرای خورشید به‌ عنوان مرکز تخصصی موسیقی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، طرح «هفت شب، هفت موسیقی» با اجرای ویژه گروه موسیقی درمانی "پیام هنر" به سرپرستی بهرنگ کوفگر با حضور عزیزان آسیب نخاعی، مبتلا به سرطان، نابینایان و..... با پیام امید، خودباوری، مهرورزی و با هدف بیان تاثیر و معجزه هنر در درمان و غلبه بر بیماری ها و شرایط سخت و خاص و اشاعه هنردرمانی بعنوان یک تکنیک تخصصی و موثر دردرمان اختلالات جسمی و روانی، در فضای مجازی برگزار و از صفحه اینستاگرام" isfahanfarhang  " پخش گردید.

مقدمه: بر اساس شواهد مشخص شده است که ویروس کرونا ممکن است به مدت طولانی بر روی برخی سطوح و اشیا باقی بماند و به افراد سالم منتقل شود. تلفن همراه و به ویژه صفحه ی آن از جمله سطوحی است که در طول شبانه روز بسیار لمس شده و به طور معمول

ضدعفونی نمی شود. | شواهد موجود در زمینه پاسخ به سئوال: بر اساس مطالعات، ریزقطرات ناشی از عطسه و سرفه ی افراد مبتلا به کووید ۱۹ ممکن است تا فاصله دو متری پخش شده و روی سطوح و اشیا بماند. مقاومت این ویروس برای ماندن بر روی سطوح خارجی، بسیار شبیه به ویروس بیماری سارس است. پژوهشگران بیان می کنند که ویروس کرونا بر روی سطوح شیشه ای و در دمای اتاق، بین ۹۶ تا ۱۲۰ ساعت (۴ تا ۵ روز) و بر روی سطوح پلاستیکی صیقلی تا ۷۲ ساعت (سه روز) ممکن است باقی بماند. این موضوع زمانی اهمیت می یابد که بدانید، افراد در طول شبانه روز و به طور متوسط ۷۶ بار تلفن همراه خود و ۳۶۸ بار سر و صورت خود را لمس می کنند. نتایج پژوهش انجام شده در مرکز علوم سلامت دانشگاه تنسی ایالات متحده در زمینه بیماری کرونا، نشان می دهد که در دمای طبیعی اتاق، ویروس کرونا می تواند بر روی سطوحی نظیر صفحه نمایش تلفن همراه تا ۹۶ ساعت (۴ روز) باقی بماند. لذا توصیه می شود روزانه در چندین نوبت، با دستمال آغشته به آب و صابون، اسپری های تهیه شده از ترکیب آب و الکل و یا پرتوهای نوری فرابنفش (که باکتری ها و ویروس های نشسته بر سطح گوشی را از بین می برند)، صفحه نمایش تلفن همراه خود را ضدعفونی نمایید.

نتیجه گیری: با توجه به نحوه ی انتقال ویروس کرونا و بقای طولانی مدت آن بر روی سطوح خارجی، توصیه می شود در مکان های شلوغ، حتی المقدور از گوشی استفاده نکنید و علاوه بر شست و شوی مداوم دست ها، گوشی های تلفن همراه خود را نیز حداقل دو بار در هر روز، البته با رعایت موارد ایمنی و عدم آسیب رسانی به تلفن همراه، با مواد ضدعفونی نظير الكل (اتانول) ضدعفونی کنید و تا حد امکان از تماس دست های آلوده خود با تلفن همراه و سر و صورت خودداری کنید.

منابع

-https://www.who.int/csr/sars/en/WHOconsensus.pdf -R. Lu, X. Zhao, J. Li, P. Niu, B. Yang, H. Wu, et al.Genomic characterisation and epidemiology of 2019 novel coronavirus: implications for virus origins and receptor binding Lancet, 395 (10224) (2020), pp. 565-574, -M. Bassetti, A. Vena, D. Roberto GiacobbeThe Novel Chinese Coronavirus (2019-nCoV) Infections: challenges for fighting the storm Eur. J. Clin. Invest. (2020), Article el3209, 10.1111/eci.13209 -A. Du ToitOutbreak of a novel coronavirus Nat. Rev. Microbiol., 18 (123) (2020), 10.1038/s41579-020-0332-0

http://nihr.tums.ac.ir/

http://sph.tums.ac.ir

http://instagram.com/tums_sph

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

دانشکده بهداشت

در ابتدای این جلسه آقای دکتر شمشیرگران معاون آموزشی دانشکده با توجه به اهمیت مأموریت ویژه "هنر و سلامت" بر پیشبرد اهداف کارگروه با جدیت و برنامه‌ریزی بهینه تأکید کردن

 جلسه ای به منظور ارزیابی ایجاد رشته ای جدید در کارگروه توسعه دانش هنر و سلامت با حضور دکتر شمشیرگران تشکیل شد

       در ابتدای این جلسه آقای دکتر شمشیرگران معاون آموزشی دانشکده با توجه به اهمیت مأموریت ویژه "هنر و سلامت" بر پیشبرد اهداف کارگروه با جدیت و برنامه‌ریزی بهینه تأکید کردند.

هنر در بهداشت عمومی

      در ادامه دکتر شریف نژاد به ارائه گزارشی از اقدامات 4 ساله کارگروه توسعه و تعالی دانش هنر و سلامت پرداخت و در مورد پژوهش‌ها، تألیف و ترجمه کتب مرتبط با هنر و سلامت، کارگاه‌های هنردرمانی و تولید محصولاتی چون انیمیشن، موشن گرافیک و فیلم کوتاه توضیحاتی بیان نمودند. همچنین در زمینه اقداماتی که در فرآیند طراحی و تدوین کوریکلوم رشته‌های " هنردرمانی و mph هنر و سلامت" از سال 94 صورت گرفته با ارائه مستندات و کوریکلوم‌های تهیه‌شده، مطالبی شرح دادند. در ادامه این جلسه پیشنهاد ایجاد رشته جدید توسط خانم دکتر امینی ثانی، مدیر گروه آموزشی اپیدمیولوژی و آمار زیستی داده شد.  طراحی کوریکلوم رشته‌ای شبیه به " هنر در بهداشت" که هم اکنون در استرالیا و آمریکا تدریس می شود.

هنر در بهداشت

به دلیل وجود اساتید آموزش بهداشت و فراهم بودن نسبی بستر راه‌اندازی این رشته به‌جای رشته‌ای همچون هنردرمانی توسط خانم دکتر امینی ثانی پیشنهاد گردید که مورد استقبال اعضای جلسه قرار گرفت.

در پایان، دکتر ماروسی، مسئول اجرایی بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش گفتند طبق سند برآورد نیروی انسانی بسته‌های تحول، تا سال 1408 دانشکده 1530 دانشجو می‌بایست تربیت شود که از این تعداد 7 درصد در مقطع ارشد خواهد بود. در این سند، سه رشته مرتبط با مأموریت ویژه در نظر گرفته‌شده است که می‌توان از این پتانسیل درزمینة راه‌اندازی رشته بهره جست.  همچنین در این جلسه فرایند اخذ امتیاز علمی – پژوهشی مجله " سیب فیروزه ای" در دستور کار قرار گرفت.

دانشکده علوم پزشکی نیشابور برگزار می کند.

 

کارگروه هنروسلامت 3 فیلم کوتاه با نام های ( نفس ، ترس و تاکسی زرد )به کارگردانی آقای مهدی شفتی در خصوص فرهنگ سازی و مقابله با کرونا تولید کرد.

زیر مجموعه ها